14 Ekim 2011 Cuma

Mandalina Marmelatı


Mandalina Marmelatı sevenler için vazgeçilmez;il defa deneyenler içinse muhteşemdir.Sizin için bu marmalatı nasıl yapacağınıza dair bir yazı hazırladık.Kendiniz deneyerek çok rhat evinizde
aşağıdaki tarifi kullanrak yapabilirsiniz

Mandalina Marmelatı Malzemeler

1 kg. mandalina
1 adet limon
1 kg.şeker

Mandalina Marmelatı Yapılışı

Mandalinaların kabuklarını soyun ve elinizle dilimlere ayırıp yıkayın. Bir tencerede 1 kg. şeker ile bir şurup hazırlayın, şurup kıvam aldığında mandilanaları içerisine atın. Orta hararetli ocakta marmelat kıvamı lana kadar ara ara karıştırarak pişirin. Marmelat kıvamı lamaya yakın limonun suyunu ekleyin ve son kez karıştırıp ateşten alın. Cam kavanozlarda soğutarak muhafaza edin.
Mandalina marmelatı

Mandalina Reçeli Yemek Tarifi


Mandalina Reçeli Yemek Tarifi son yıllarda bu reçelin yöresel bir tat olmaktan çıkıp herkes tarafından beğenilen bir lezzete dönüşmesi ile özellikle bayanlar
arasında çok arana bir tarif olmuştur.Aşağıda size en iyi mandalina reçelini yapabilmeniz için gerekli tarifi vereceğiz

Mandalina Reçeli Yemek Tarifi ve İpuçları

Reçel İçin Gerekli malzemeler

1 kilogram mandalina
Bir buçuk kilogram toz şeker
3 yemek kaşığı limon suyu
3 su bardağı su


Mandalina Reçeli Hazırlama

Mandalinaların kabuklarını tıraşlayın
Büyük bir tencerenin içine mandalinaları koyun ve bolca su döküp 2 gün boyunca mandalinaları bekletin
3.gün mandalinaların suyunu dökün ve yeni su ekleyip ocağa koyun
Mandalinalar haşlanıp suyunu çektiğinde kaynar su ekleyin ve haşlamaya devam edin
Suyu azalınca mandalinaların üzerine çıkacak kadar soğuk su döküp ocaktan alın ve 6 saat bekletin
6 saatin sonunda mandalinaları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın
Tencereye 3 su bardağı su koyun ve toz şekeri de ilave edip ocağa alın
Karıştırarak şurup haline gelene kadar kaynatın
Bu şurubun içine mandalinaları atın ve kaynatmaya devam edin
Kaynayıp kıvamını alınca limon suyunu ekleyin ve bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın
Soğumasını bekledikten sonra cam kavanoza boşaltın ve serin, kuru bir yere kaldırın
mandalina reçeli yemek tarifi

Mandalina Reçeli Nerede Satıllır


Mandalina Reçeli Nerede Satıldığı pek çok kişi tarafınadan merak edilir;nedeni bu reçel özel sınıfta olduğunda büyük marketlerde ve herhangi bir gıda satıcısında bulamazsınız sadece özel
ürün satan yerlerde vardır.Bunun nedeni ürün hem diğer reçellere göre pahalıdır(bu üretim zorluğundan kaynaklanır) birde herkes tarafında çok fazla bilinmez kısaca standart tüketici
hiç tatmadığı için taleptede bulunmaz.

Bunu yanıda bu reçeli tatmış olanlar her nerede olursa olsun bulup satın alırlar.Mandalina Reçelini en kolay bulabileceğiniz yerler internette yer alan özel ürün satan alışveriş siteleridir;bu sitelerde
hem fiyatlar daha uygundur.Diğer yerler ise lüx tüketim ürünleri satan şarküteri tarzı yerlerdir ama malesef fiyatları oldukça pahalıdır.

Mandalina Reçeli Almak İçin EczaDükkanı Emağazasını Ziyaret Ederek En İyi Fiyata Alabilirsiniz TIKLAYINIZ
mandalina reçeli

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır


Mandalina Reçeli Yapımı diğer reçellere nazaran daha zordur bunun nedeni hem kısa süreli meyve olmasında hemde reçelin kıvamı tutturmanız zorluğundandır.
Bildiğiniz gibi doğru kıvamda olmayan reçelden alına tat iyi olmuyor.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır

5 adet büyük mandalina,
1 kg şeker,
500-750 gr su,
1 limon suyu veya 1 gram limon tuzu hesap edilir


Mandalina Reçelin Yapılışı

Mandalinalar önce yıkanır, kabukları soyulur, dilimlere ayrılır Dilimlerin şekli bozulmadan çekirdekleri çıkarılır Çekirdeksiz mandalinalar daha elverişlidir Dilimler üzerinde kalan beyaz lifler iyice temizlenir Ayrı bir yerde mandalina kabukları, az bir su içinde 5-10 dakika kaynatılarak haşlanır Sonra kabukları ezilerek kevgirden geçirilir veya varsa et makinasında kıyılır Bir kg şeker 500-750 gram su içinde kaynatılarak şurup hazırlanır Şurubun köpükleri alınır, sonra mandalina dilimleri, kıyılmış kabuklar şurup içine atılarak hep birlikte istenilen kıvama gelinceye kadar pişirilir Pişirmenin sonuna doğru limon suyu veya limon tuzu ilave edilerek 1-2 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilir ve sıcak sıcak temiz kaplara doldurulur
mandalina reçeli yapımı

Mandalina Reçeli Tarifi


Mandalina Reçeli yaparken hangi tarifi kullanacağınız oldukça önemlidir nedeni kıvamının tuturulması konusunda zorlanılan reçeller arasında olmasıdır. Size aşağıda en iyi mandalina reçeli yapmanız için gerekli tarifi sunuyoruz


Reçel Tarifi

Mandalinaları hiç soymadan ve dilimlemeden kabukları ile birlikte bir tencereye koyun, üzerini 2 parmak kapatacak kadar su ilave edin ve kaynamaya bırakın.
Kaynama noktasına gelen mandalinaların suyunu dökün. Ve mandalinaları tekrar tencereye alarak aynı işlemi bir kez daha tekrar edin. Mandalinaları suda iki kez kaynatmamızın sebebi kabuklarındaki acımtırak tadın kaybolması içindir.

Mandalinaları soğuk sudan geçirerek bir kesme tahtasının üzerinde yine kabuklarıyla birlikte istediğiniz boyutlarda enlemesine dilimleyin, çekirdekleri varsa temizleyin ve mandalinaları daha sonra kullanılmak üzere bir yere ayırın.

Bir tencereye 1,5 kg toz şeker ve 750 ml su koyarak orta derecedeki ateşte karıştırın ve şekerin su içinde erimesini sağlayın. Ve 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şurup kıvamına getirin.
Koyu bir kıvama gelen şuruba dilimlediğiniz mandalinaları ekleyin. Mandalinalar da kendi sularını bırkacaklarından şurup önce sulanıp daha sonra kıvama gelecektir. Bunun için belli aralıklarla kontrol etmek şartıyla kendi halinde kaynamaya bırakın. (Mutfak saati hatırlatıcınız olabilir)
Reçelin kıvama geldiğini anlamak için: Koyulaşmaya başlamış olan reçelden bir kaşık ucu ile alarak bir tabağa sıra ile birkaç damla damlattığınızda son damla su gibi akmadan toplu bir halde duruyorsa reçel kıvamındadır.
Kıvama gelen reçelin içine 2 çokba kaşığı limon suyunu da ekleyerek reçeli bir kez daha kaynatın ve ateşten alın.
Üzerindeki köpükleri bir kepçe yardımıyla temizledikten sonra soğumaya bırakın.
Soğuyan reçeli cam kavanozlara koyarak oda sıcaklığında saklayın. Reçel biraz kıvamlı olduğundan buzdolabında çok katılaşabiliyor.


Mandalina Reçeli Yapmında Kullanılacak Malzemeler


1 kg mandalina
1,5 kg toz şeker
750 ml / 3 cup su
30 ml /2 tablespoon limon suyu
mandalina reçel tarifi

Mandalina Reçeli


Mandalina Reçeli denememiş olanlar için farklı bir lezzet sunmakla birlikte bana göre reçeller arasında en lezzetlisidir.Zor tarafı bu reçelin yapımı
daha doğrusu kıvamını tutturmak zor , mevsimsel bir meyve olmasından ötürüde her zaman yapılması pek mumkun olmamasıdır.Bu nedenle en doğru olanı Mandalina Reçelinin hazır alınmasıdır.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır

Malzemeler

1 kg bodrum mandalinası

1 kg golden elma

700 gr toz şeker

2 su bardağı su

1 adet limonun suyu ( veya 3 adet limon tuzu)

Mandalina Reçeli Hazırlanışı

Mandalinaların suyunu sıkıp tencereye koyun ( Yaklaşık 2 su bardağı mandalina suyu olmalı). Üzerine 2 bardak suyu ve tozşekeri ilave edin. Tencereyi ocağa alın ve altını çok kısık ateşe ayarlayın. Suyunu sıkmış olduğunuz mandalinaların yarısının kabuğunun içini çıkarıp ince ince doğradıktan sonra tencereye koyun. Elmaların kabuğunu soyup küp küp doğradıktan sonra tencereye ilave edin. Elmaları ilave ettikten sonra ocağın ayarını orta ateşe ayarlayın ve yaklaşık 40–45 dakika daha pişirin. Ocağın altını kapatmadan 15 dakika kadar önce limon suyunu ilave edin.
mandalina reçeli